Projekt dotyczący kamuflażu społecznego i radzenia sobie w sytuacjach społecznych wśród dorosłych osób w spektrum autyzmu oraz z zaburzeniami lęku społecznego – ZAKOŃCZONE!

Bardzo dziękujemy za zaangażowanie w badanie! W ciagu czterech dni otrzymaliśmy ponad 300 wypełnionych ankiet oraz zgłoszeń do drugiej części badania, dlatego obecnie zakończyliśmy proces zbierania danych. Osoby zainteresowane innymi badaniami prowadzonymi przez Stigversity Lab przy Uniwersytecie Śląskim zapraszamy do kontaktu: stigversitylab@us.edu.pl lub śledzenia naszej strony: www.stigversitylab.us.edu.pl .

Szanowni Państwo,

zapraszamy do udziału w dwuczęściowym badaniu naukowym prowadzonym przez zespół z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego skierowanym do dwóch grup osób: 1) z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz 2) z zaburzeniami lęku społecznego. (Osoby posiadające obie diagnozy również są zaproszone do udziału w badaniu). Dorosłe osoby w spektrum autyzmu nierzadko nie otrzymują odpowiedniej diagnozy, ponieważ doświadczane przez nie objawy lękowe są mylone wyłącznie z lękiem społecznym. Z tego powodu niniejsze badanie ma na celu zbadanie, na czym polegają istotne różnice w radzeniu sobie w sytuacjach społecznych w tych dwóch grupach klinicznych, co pomoże przy stworzeniu praktycznych wskazówek diagnostycznych oraz pogłębi rozumienie funkcjonowania dorosłych osób neuroróżnorodnych – zarówno pod kątem typowych trudności, jak i potencjalnych czynników ochronnych oraz sposobów wsparcia ich dobrostanu.

Badanie składa się z dwóch niepowiązanych ze sobą części. Oznacza to, że można wykonać tylko pierwszą, bez obowiązku angażowania się w drugą część.

  1. Pierwsza część badania jest w pełni anonimowa i polega na wypełnieniu ankiet psychologicznych na platformie internetowej. Czas trwania wykonywania ankiet wyniesie około 30 minut. Na końcu badania pojawi się link do niepowiązanego formularza, w którym można będzie podać swoje dane kontaktowe (adres e-mail) w celu wzięcia udziału w drugiej części badania.
  2. Druga część polega na udziale w 30-minutowym wywiadzie on-line lub na żywo w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Śląskiego (ul. Grażyńskiego 53, Katowice), w czasie którego będą zadawane pytania dotyczące typowych trudności doświadczanych w kontaktach z innymi osobami, stosowanymi strategiami radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami społecznymi oraz wskazówkami, co jest pomocne dla danej osoby w relacjach z drugim człowiekiem. Termin i forma wywiadu zostaną ustalone indywidualnie z każdą osobą badaną oraz dostosowane do jego/jej preferencji.

Udział w obu częściach badania (wypełnienie ankiety internetowej oraz udział w 30-minutowym wywiadzie) wiąże się z wynagrodzeniem w kwocie 100 zł brutto. Wszelkie szczegółowe informacje dotyczące udziału w drugiej części badania zostaną przekazane w kontakcie mailowym (ustalenie formy spotkania i przeprowadzenia wywiadu, dane dotyczące wypłaty środków, formy zabezpieczenia danych wrażliwych niezbędnych do wykonania przelewów bankowych lub wypłaty gotówki).

Projekt jest finansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki (grant Miniatura 6, nr rejestracyjny: 2022/06/X/HS6/00530).

Badanie prowadzone jest przez dr Annę Pyszkowską z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (anna.pyszkowska@us.edu.pl) w ramach pracy Stigversity Lab, laboratorium skupiającym się na przeciwdziałaniu stygmatyzacji osób neuroróżnorodnych.

Rekrutacja do zespołu badawczo-klinicznego

Zapraszamy do rekrutacji do zespołu badawczego w ramach projektu naukowo-klinicznego „Kamuflaż społeczny jako kompensacyjna strategia radzenia sobie z dysregulacją emocjonalną. Konceptualizacja mechanizmu funkcjonowania u osób w spektrum autyzmu oraz z rozpoznaniem lęku społecznego”. Członkowie i członkinie zespołu badawczego będą mieli za zadanie rekrutację osób badanych z rozpoznaniem zaburzeń ze spektrum autyzmu lub zaburzeń lęku społecznego oraz przeprowadzenie z nimi wcześniej przygotowanych wywiadów półustrukturyzowanych, Udział w projekcie wiąże się w wynagrodzeniem. Poniżej znajdują się informacje na temat projektu oraz kryteria rekrutacji.