Badanie autostygmatyzacji i dysregulacji emocjonalnej w grupie osób z zaburzeniami osobowości typu borderline lub z diagnozą zaburzeń depresyjnych

Szanowni Państwo,

jesteśmy badaczkami w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zapraszamy do udziału w anonimowym badaniu skierowanym do osób z rozpoznaniem zaburzenia osobowości chwiejnej emocjonalnie (borderline) lub zaburzeniami depresyjnymi.

1. Cel projektu

Celem projektu jest zbadanie zjawiska fantazjowania na jawie (tzw. maladaptive daydreaming) w grupie osób z rozpoznaniem zaburzenia osobowości chwiejnej emocjonalnie (borderline) lub z zaburzeniami depresyjnymi. Badaczki chcą sprawdzić funkcję fantazjowania na jawie i związków z umiejętnościami z zakresu radzenia sobie z emocjami, unikania emocji i życiowych trudności, a także nastrojem i samoakceptacją, szczególnie w kontekście doświadczenia zaburzenia osobowości. Uzyskane wyniki pozwolą na lepsze zrozumienie fantazjowania na jawie i jego znaczenia dla codziennego życia jednostki, co pomoże w określeniu zarówno pozytywnych, jak i negatywnych skutków tego zjawiska.

2. Osoby badane

Zapraszamy do udziału w badaniu osoby a) wszystkich płci, b) powyżej 18. roku życia, c) z rozpoznaniem zaburzenia osobowości chwiejnej emocjonalnie (borderline).

3. Czas trwania badania

Przewidywany czas trwania wypełniania ankiety wynosi 25-30 minut.

4. Warunki badania

Udział w badaniu jest w pełni anonimowy oraz dobrowolny. Dane uzyskane podczas badania zostaną wykorzystane wyłącznie w celach naukowych. Wszystkie dane i metadane będą przechowywane na dysku twardym komputera chronionego hasłem. Zabezpieczone dane i metadane zostaną udostępnione bezterminowo w Open Science Framework (OSF).

5. Świadoma zgoda

Biorąc udział w badaniu, udzielasz świadomej zgody.

6. Możliwość kontaktu z osobami badającymi

Osoby zainteresowane projektem lub posiadające komentarze lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu z osobą koordynującą projekt, dr Anną Pyszkowską: anna.pyszkowska@us.edu.pl .

Osoby realizujące projekt:

dr Anna Pyszkowska, Instytut Psychologii, Uniwersytet Śląski w Katowicach

mgr Julia Celban, Szkoła Doktorska, Uniwersytet Śląski w Katowicach