Opublikowano Dodaj komentarz

Ruszamy z badaniem kamuflażu społecznego wśród osób neuroróżnorodnych i/lub z lękiem społecznym! – ZAKOŃCZONE!

Bardzo dziękujemy za zaangażowanie w badanie! W ciagu czterech dni otrzymaliśmy ponad 300 wypełnionych ankiet oraz zgłoszeń do drugiej części badania, dlatego obecnie zakończyliśmy proces zbierania danych. Osoby zainteresowane innymi badaniami prowadzonymi przez Stigversity Lab przy Uniwersytecie Śląskim zapraszamy do kontaktu: stigversitylab@us.edu.pl lub śledzenia naszej strony: www.stigversitylab.us.edu.pl .

Dwuczęściowe badanie naukowe finansowane ze środków Narodowego Centrum Nauki (nr rejestracyjny: 2022/06/X/HS6/00530). Dorosłe osoby w spektrum autyzmu nierzadko nie otrzymują odpowiedniej diagnozy, ponieważ doświadczane przez nie objawy lękowe są mylone wyłącznie z lękiem społecznym. Z tego powodu niniejsze badanie ma na celu zbadanie, na czym polegają istotne różnice w radzeniu sobie w sytuacjach społecznych w tych dwóch grupach klinicznych, co pomoże przy stworzeniu praktycznych wskazówek diagnostycznych oraz pogłębi rozumienie funkcjonowania dorosłych osób neuroróżnorodnych – zarówno pod kątem typowych trudności, jak i potencjalnych czynników ochronnych oraz sposobów wsparcia ich dobrostanu.

Opublikowano Dodaj komentarz

MINIATURA 6 dla kierowniczki Stigversity Lab

Kierowniczka Stigversity Lab, dr Anna Pyszkowska, została laureatką konkursu grantowego prowadzonego przez Narodowe Centrum Nauki MINIATURA 6. Grant pozwoli na przeprowadzenie badania pilotażowego dotyczącego stosowania kamuflażu społecznego oraz radzenia sobie w sytuacjach społecznych w grupach dorosłych osób w spektrum autyzmu oraz z diagnozą zaburzenia lęku społecznego.

Dorosłe osoby w spektrum autyzmu nierzadko nie otrzymują odpowiedniej diagnozy, ponieważ doświadczane przez nie objawy lękowe są mylone wyłącznie z lękiem społecznym. Z tego powodu niniejsze badanie ma na celu zbadanie, na czym polegają istotne różnice w radzeniu sobie w sytuacjach społecznych w tych dwóch grupach klinicznych, co pomoże przy stworzeniu praktycznych wskazówek diagnostycznych oraz pogłębi rozumienie funkcjonowania dorosłych osób neuroróżnorodnych – zarówno pod kątem typowych trudności, jak i potencjalnych czynników ochronnych oraz sposobów wsparcia ich dobrostanu.

Opublikowano Dodaj komentarz

Ruszamy ze Stigversity Lab!

W roku akademickim 2022/2023 rusza działalność Stigversity Lab – Laboratorium Stygmatyzacji i Różnorodności. Projekt powstał z inicjatywy dr Anny Pyszkowskiej, pracowniczki naukowo-dydaktycznej Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

W ramach Stigversity Lab będą prowadzone badania naukowe oraz działania profilaktyki zdrowia psychicznego skierowane do grup mniejszościowych, takich jak osoby neuroróżnorodne lub z zaburzeniami psychicznymi, przynależące do mniejszości seksualnych czy z niepełnosprawnościami. Głównym celem laboratorium jest pogłębianie wiedzy na temat trudności, potrzeb oraz sposobów wsparcia psychologicznego osób narażonych na wykluczenie społeczne oraz wystąpienie tzw. „autostygmatyzacji” – procesu polegającego na częściowym lub pełnym zgadzaniu się z treściami stereotypów panujących na temat osób wykluczonych społecznie przez członków i członkinie tych grup.