Opublikowano Dodaj komentarz

Ruszamy ze Stigversity Lab!

W roku akademickim 2022/2023 rusza działalność Stigversity Lab – Laboratorium Stygmatyzacji i Różnorodności. Projekt powstał z inicjatywy dr Anny Pyszkowskiej, pracowniczki naukowo-dydaktycznej Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

W ramach Stigversity Lab będą prowadzone badania naukowe oraz działania profilaktyki zdrowia psychicznego skierowane do grup mniejszościowych, takich jak osoby neuroróżnorodne lub z zaburzeniami psychicznymi, przynależące do mniejszości seksualnych czy z niepełnosprawnościami. Głównym celem laboratorium jest pogłębianie wiedzy na temat trudności, potrzeb oraz sposobów wsparcia psychologicznego osób narażonych na wykluczenie społeczne oraz wystąpienie tzw. „autostygmatyzacji” – procesu polegającego na częściowym lub pełnym zgadzaniu się z treściami stereotypów panujących na temat osób wykluczonych społecznie przez członków i członkinie tych grup.